Március 23. A lengyel–magyar barátság napja
hajdunanas.hu | 2018.Mar.23. 11:14

A két nemzet történelme bő egy évezrede egybeforrt. Ezt ünnepeljük március 23-án, a lengyel-magyar barátság napján. 12 éve ugyanis mind a lengyel szejm, mind pedig a magyar országgyűlés úgy határozott, hogy a közös múltra, a jelenre, a két nép barátságára és az együttműködésre való tekintettel szükség van egy ünnepnapra, mikor visszaemlékezünk, hogy honnan is jöttünk.

Szintén ezen a napon a több éves közös testvérvárosi együttműködést és a két város barátságát ünnepeljük a lengyelországi Ustronnal.

A szoros magyar-lengyel kapcsolatok a középkorra nyúlnak vissza, a két uralkodóházat már az Árpád-korban dinasztikus kapcsolatok fűzték össze, sőt, Anjou-házi Nagy Lajos király idején perszonálunió fogta össze a két országot. Lajos kisebbik lánya, Szent Hedvig Lengyelország védőszentje. A lengyelek ma is legnagyobb uralkodóik között tartják számon Báthory István erdélyi fejedelmet, aki 1575 és 1586 között lengyel király is volt. II. Rákóczi Ferenc fejedelem 1703-ban szintén lengyel földről hazatérve indította meg szabadságharcát, de az 1848-1849-es magyar szabadságharc egyik kiemelkedő katonai vezetője is lengyel származású volt – Bem József személyében. 1920-ban csak Magyarország segítette fegyverekkel a lengyeleket a támadó szovjet Vörös Hadsereggel szemben. A második világháború idején pedig, amikor 1939-ben a hitleri Németország megtámadta Lengyelországot, Magyarország lengyel menekültek ezreinek adott otthont. Az 1956. júniusi poznani felkelés, a lengyelek szabadságküzdelme iránti szolidaritás hangsúlyos szerepet játszott a magyar forradalom érlelődésében. Nem véletlen, hogy október 23-án, Budapesten a Bem-szobornál rendeztek nagygyűlést, és azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a forradalom idején a lengyelek elsőként küldték a segélyszállítmányokat Magyarországra.

Galéria