Hajdúnánás és Csíkszereda találkozója a Székely Befogadás Emléknapján
hajdunanas.hu | 2024.Sep.16. 15:43

Hajdúnánás és Csíkszereda találkozója a Székely Befogadás Emléknapján

Hajdúnánás és Csíkszereda testvértelepülési kapcsolatának ápolása, nemzeti hagyományainak közös felidézése céljából együttműködést és összetartozást erősítő testvérvárosi találkozót valósított meg a Bethlen Gábor Alapkezelő 2024. évi Testvértelepülési programok és együttműködések támogatása című pályázati felhívása keretében.

A találkozó alkalmával a Székely Befogadás Emléknapjának közös megünneplésére nyílt lehetőségünk, emléket állítva az 1916-os román betörés elől elmenekülő székelyek hajdúnánási befogadásának. Háromezer székely menekült talált akkor ideiglenes otthonra Hajdúnánáson, akik később visszatértek szülőföldjükre. Noha az első világháború nem kímélte a hátországot, a szolidalitás jegyében Hajdúnánás akkori polgármestere, Berencsy János a következő szavakkal buzdította a nánásiakat a segítségnyújtásra: „Jöjjön Hajdúnánás közössége, mutassa meg, hogy itt az ős székely nép nem pusztulhat el.”

Az első emléknapot 2016 szeptemberében szervezték meg, vagyis a befogadás centenáriumán, amely azóta hagyománnyá vált. A zord idő ellenére nagy lélekszámmal megtartott eseményen Korodi Attila, Csíkszereda város polgármestere, Szólláth Tibor, Hajdúnánás város polgármestere és Tasi Sándor, Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének alelnöke és mondott ünnepi beszédet a 2017-ben felavatott Csíkszereda által adományozott székely kapu és Trianoni emlékmű előtt. Művészeti produkcióval közreműködött Kis Kató Hajnalka, Szabó Miklós, Varga Patrik, a Hajdú Darabont Hagyományőrző Egyesült és a Nánási Hajdú Bokréta Hagyományőrző Egyesület. A beszédek és produkciók után  a megemlékezés és koszorúzás a Városháza emeleti aulájában a székely befogadás emlékére állított emléktáblánál folytatódott.

A székely befogadásra való megemlékezés erős köteléket jelent városaink között, hiszen olyan esemény ünneplünk, melynek nyomán családok egészültek ki, közösségek formálódtak a befogadásban, ezáltal erősebbé vált nemzeti öntudatunk, összetartozásunk. Ennek kifejezése és életben tartása a jelen és a jövő magyarsága szármára egyaránt követendő hagyomány.

Galéria